چگونه راحت بخوابیم

چگونه راحت بخوابیم

خواب راحت هر چند در نگاه اول ساده به نظر می رسد اما برای خیلی ها امکانپذیر است. مشکلات جسمی ، روحی و مسائل مشابه که غالبا به سبک زندگی نادرست ارتباط دارد می توانند در ایجاد اختلالات خواب دخیل باشند. برای اینکه بدانیم چگونه راحت بخوابیم باید یکسری موارد مهم را در نظر بگیریم. بسیاری از موارد مربوط به اختلالات خواب به راحتی قابل رفع بود و جای نگرانی وجود ندارد.

چگونه اختلالات خواب را رفع و راحت بخوابیم

هر گونه مشکل و اختلالی که موجب بدخوابی و یا بی خوابی شود جزو اختلالات خواب محسوب می گردد. بی خوابی و بدخوابی عوارض بسیار زیادی دارند که از آنها می توان به کم انرژی بودن در طول روز ، بدخلقی ، سرگیجه ، سوزش چشم و ده ها مورد دیگر اشاره کرد. در زیر عوامل بروز اختلالات خواب درج شده است. توجه شما را به مطالعه و شناخت آنها جلب می کنیم.

عوامل بروز اختلالات خواب

  • درگیری های فکری و مسائل روحی و روانی
  • فعالیت کم و در نتیجه عدم نیاز بدن به خواب
  • مصرف زیاد مواد کافئین دار مانند چای و قهوه
  • گرسنگی یا پر بودن بیش از حد معده
  • نامناسب بودن محیط خواب
  • ترس از تاریکی یا ترس از خوابیدن
  • مشکلات جسمی پنهان مانند کم خونی و تیروئید
  • نور آبی حاصل نمایشگرهای وسایل الکترونیکی

چگونه راحت بخوابیم

چگونه راحت بخوابیم

اگر برای راحت خوابیدن با مشکل مواجه هستید موارد زیر را مطالعه نمایید. به احتمال بسیار بالا مشکلات مربوط به خواب شما نیز در این موارد موجود هستند. با آگاهی در مورد اینکه چگونه راحت بخوابیم می توان راهکار مناسب را بکار برد و این مشکل را به راحتی حل کرد.

مسائل روحی و روانی و درگیری های فکری

استرس ، اضطراب ، افسردگی و همچنین درگیری های فکری سهم زیادی در بروز اختلالات خواب دارند. اگر اضطراب و افسردگی طولانی مدت و عذاب آور باشد توصیه می شود با مراجعه به روانشناس و روانپزشک این مشکل را حل نمایید. اما اگر این موارد موقت هستند توصیه می کنیم این تلقین را به خود بدهید که با نخوابیدن مشکلی حل نخواهد شد. بلکه ممکن است عدم تمرکز در مدت روز موجب بروز مشکلاتی شود که درگیری های فکری را بیشتر کند. اگر امکان تلقین وجود ندارد پیشنهاد ما این است فعالیت های بدنی خود را در طول روز افزایش دهید تا موجب خستگی بدن شده و بتوانید خواب راحتی داشته باشید.

کم تحرکی بدن در طول روز

افرادی که تحرک کمی در طول روز دارند بیشتر به اختلالات خواب دچار می شوند. حتی با وجود اینکه ممکن است شخص از نیروی فکری خود کار زیادی کشیده باشد. برای رفع این مشکل توصیه می شود ورزشی متناسب با شرایط جسمی خود انتخاب و در آن انرژی کاذب خود را تخلیه کنید. اگر امکان انجام ورزش وجود نداشت می توان با کاهش مصرف مواد کافئین دار به بهبود و رفع اختلالات خواب کمک کرد.

مصرف زیاد مواد کافئین دار مانند چای و قهوه

در ادامه مقاله چگونه راحت بخوابیم لازم به ذکر است مواد غذایی و نوشیدنی مانند چای ، قهوه ، نوشابه ، شکلات و موادی که کافئین دارند می تواند باعث بروز بیخوابی و اختلالات خوب شوند. به همین جهت توصیه می کنیم حدود 3 ساعت قبل از خواب از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های کافئین دار اجتناب نمایید. این موضوع برای افردای که بدن آنها در دفع کافئین مشکل دارد باید بیشتر رعایت شود.

گرسنگی یا پر بودن بیش از حد معده

گرسنگی و پر بودن معده ممکن است باعث بروز ناراحتی های گوارشی و گرمای بیش از حد بدن مخصوصا پاها شود. این موضوع ممکن است مشکلاتی را برای خواب راحت بوجود آورد. توصیه ما به شما این است که حداقل 3 الی 4 ساعت قبل از خواب شب اقدام به صرف شام نمایید. همچنین گرسنگی و یا رژیم های سخت نیز می تواند موجب بروز اختلالات خواب شود.

نامناسب بودن محیط خواب

سرو صدا ، نور ، رطوبت ، سرما ، گرما و … که باعث می شوند محیط برای خواب نامناسب باشد باید از بین بروند. موارد ذکر شده تا حل نشوند متاسفانه حتی در صورت تمایل شدید فرد به خواب ممکن است باعث بروز بدخوابی شوند. خواب عمیق بهترین نوع خواب است که با وجود موارد ذکر شده و حتی به خواب رفتن فرد ممکن است موجب بروز مشکلاتی در زندگی فرد شود.

ترس از تاریکی یا ترس از خوابیدن

این موارد بیشتر در کودکان دیده می شود. برای رفع این مشکل بهتر است با روانشناس در ارتباط بوده و با روشهای بدون دارو این مورد را برطرف کرد. در اکثر موارد این موضوعات به راحتی قابل رفع هستند. می توانید با افزایش دانش در کودکان و همچنین فراهم کردن محیط خواب مناسب برای آنها این موارد را به کلی برطرف کرد. توجه داشته باشید که این مسائل هر چند ساده اما به شدت حائز اهمیت هستند.

مشکلات جسمی پنهان مانند کم خونی و تیروئید

کمبود آهن یا کم خونی همچنین مواردی مانند پرکاری تیروئید می تواند موجب بروز اختلالات خواب شود. برای رفع این موارد بهتر است با مراجعه به پزشک و انجام معاینات و آزمایشات راهکارهای رفع این مشکل در دستور کار قرار گیرد.

بدخوابی حاصل از نور نمایشگرهای وسایل الکترونیکی

بسیاری از افراد مشکلات قبلی را ندارند اما از بی خوابی و بدخوابی شکایت دارند. باید اعلام کنیم نور ناشی از نمایشگر دستگاه های الکترونیکی بشدت در بروز اختلالات خواب نقش دارند. برای رفع این مشکل توصیه می شود از کار کردن با موبایل و وسایل الکترونیکی مشابه خودداری نمایید. همچنین اگر این موضوع اجتناب ناپذیر است می توانید نور آبی حاصل از نمایشگرها را کمتر کنید.

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

اگر شما نیز در مورد چگونه راحت بخوابیم نظری دارید لطفا در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید.